Ośrodek Wypoczynkowy

“UROCZA”w Serpelicach

Sąsiedztwo Bugu, duża piaszczysta plaża, piękny sosnowy las.
Nazwa ośrodka jest wizytówką miejsca, gospodarzy oraz miłych chwil, które mogą być udziałem każdego turysty odwiedzającego nasze progi.

Ośrodek

picture of Urocza Resort

Pensjonat

Urocza main building

Domki letniskowe

Summer houses

Lokalizacja i położenie

Kalwaria Podlaska

Serpelice, zwane “Perłą Podlasia”, położone są w woj. mazowieckim na lewym brzegu Bugu; 29 km. na północny zachód od Białej Podlaskiej. Otoczone pięknymi, grzybowymi lasami charakteryzują się leczniczym mikroklimatem o ujemnej jonizacji. Kalwaria w Serpelicach jest odwzorowaniem Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. Na ile było to możliwe w warunkach Serpelic zachowano odległości i usytuowanie terenowe poszczególnych stacji.

Czytaj...

Janów Podlaski

Stadnina w Janowie Podlaskim – najstarsza i najpiękniejsza stadnina koni arabskich w Polsce. Dużą atrakcją jest znajdujący się w starym parku zabytkowy XIX-wieczny zespół stajni, z których najstarsze “Zegarowa” z 1848 r. oraz “Czołowa” z 1841 r. zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

Czytaj...

Mielnik

Mielnik – 6 km (dojazd promem w Mielniku lub przez most w Siemiatyczach) Wzmianki historyczne o Mielniku sięgają XI wieku. Mielnik zlokalizowany był przy dwóch znanych szlakach handlowych, Bugu niegdyś łączącego Gdański z Lwowem oraz drogą wiodącą z Wilna do Krakowa. Od XI do XII wieku Mielnik stanowił własność rosyjskiego księcia Daniela Szwarno. W 1240 roku Tatarzy zniszczyli i ograbili Mielnik, a książęta teutońscy splądrowali okolice Mielnika w 1378 roku. W 1440 roku Mielnik otrzymał prawa miejskie.

Czytaj...

Grabarka

Główne prawosławne sanktuarium w Polsce, zwane prawosławną Częstochową. Na wzgórzu znajduje się cerkiew, zbudowana w pobliskim Mielniku w XVII-XVIII w., przeniesiona do Grabarki w drugiej połowie XIX w., rozbudowana o kruchtę i wieżę (1884-1895), spalona w 1990 i odbudowana (znajdowały się w niej freski J. Nowosielskiego i A. Stalony-Dobrzańskiego).

Czytaj...

Drohiczyn

Drohiczyn powstał we wczesnym średniowieczu na polsko-ruskim pograniczu etnicznym. Metryka najstarszego i najważniejszego niegdyś grodu na Podlasiu sięga XI wieku. Drohiczyn istniał zapewne już wcześniej, świadczą o tym liczne znaleziska na terenie miejscowego grodziska, a także znajdujące się w okolicy kurhany z VII-XI wieku.Pierwsza pisana wiadomość o Drohiczynie pochodzi sprzed 1142 r. W każdym razie tutejszy gród został założony w I połowie XI wieku przez ludność ruską, na co wskazuje także jego nazwa, która wywodzi się od ruskiego imienia Drogit, czy też Drohicz. W 1181 roku powstało samodzielne księstwo drohickie.

Czytaj...
© www.lunaweb.pl 2023