Co warto zobaczyć w rejonie Serpelic

ranczo podlasie serpelice pensjonat 1.jpg

Serpelice, zwane “Perłą Podlasia”, położone są w woj. mazowieckim na lewym brzegu Bugu; 29 km. na północny zachód od Białej Podlaskiej. Otoczone pięknymi, grzybowymi lasami charakteryzują się leczniczym mikroklimatem o ujemnej jonizacji.
Kalwaria w Serpelicach jest odwzorowaniem Drogi Krzyżowej z Jerozolimy. Na ile było to możliwe w warunkach Serpelic zachowano odległości i usytuowanie terenowe poszczególnych stacji.

Janów Podlaski

ranczo podlasie serpelice pensjonat 3.JPG

Stadnina w Janowie Podlaskim – najstarsza i najpiękniejsza stadnina koni arabskich w Polsce. Dużą atrakcją jest znajdujący się w starym parku zabytkowy XIX-wieczny zespół stajni, z których najstarsze “Zegarowa” z 1848 r. oraz “Czołowa” z 1841 r. zostały zaprojektowane przez słynnego architekta Henryka Marconiego.

Mielnik

ranczo podlasie serpelice pensjonat 2.jpg

Mielnik – 6 km (dojazd promem w Mielniku lub przez most w Siemiatyczach)
Wzmianki historyczne o Mielniku sięgają XI wieku. Mielnik zlokalizowany był przy dwóch znanych szlakach handlowych, Bugu niegdyś łączącego Gdański z Lwowem oraz drogą wiodącą z Wilna do Krakowa. Od XI do XII wieku Mielnik stanowił własność rosyjskiego księcia Daniela Szwarno. W 1240 roku Tatarzy zniszczyli i ograbili Mielnik, a książęta teutońscy splądrowali okolice Mielnika w 1378 roku. W 1440 roku Mielnik otrzymał prawa miejskie.

Grabarka

ranczo podlasie serpelice pensjonat 4.JPG

Główne prawosławne sanktuarium w Polsce, zwane prawosławną Częstochową. Na wzgórzu znajduje się cerkiew, zbudowana w pobliskim Mielniku w XVII-XVIII w., przeniesiona do Grabarki w drugiej połowie XIX w., rozbudowana o kruchtę i wieżę (1884-1895), spalona w 1990 i odbudowana (znajdowały się w niej freski J. Nowosielskiego i A. Stalony-Dobrzańskiego).


Drohiczyn

ranczo podlasie serpelice pensjonat 5.jpg

Drohiczyn powstał we wczesnym średniowieczu na polsko-ruskim pograniczu etnicznym. Metryka najstarszego i najważniejszego niegdyś grodu na Podlasiu sięga XI wieku. Drohiczyn istniał zapewne już wcześniej, świadczą o tym liczne znaleziska na terenie miejscowego grodziska, a także znajdujące się w okolicy kurhany z VII-XI wieku.Pierwsza pisana wiadomość o Drohiczynie pochodzi sprzed 1142 r. W każdym razie tutejszy gród został założony w I połowie XI wieku przez ludność ruską, na co wskazuje także jego nazwa, która wywodzi się od ruskiego imienia Drogit, czy też Drohicz. W 1181 roku powstało samodzielne księstwo drohickie.

Sarnaki i V2